Politika premiéra Viktora Orbána čelí v posledných dňoch ostrej kritike – a tentoraz nie od Bruselu, ale priamo z maďarskej menšiny v Rumunsku. Dôvodom je jeho prekvapujúce gesto podpory voči Georgeovi Simionovi, lídrovi rumunskej krajne pravicovej strany AUR, známej svojou anti-maďarskou rétorikou.
Simion, ktorý v minulosti organizoval protesty proti maďarským pamiatkam a opakovane označil maďarskú komunitu za hrozbu pre rumunskú jednotu, získal nečakaného spojenca. Podľa portálu Daily News Hungary sa Orbán stretol so Simionom a jeho prezidentskú kandidatúru označil za „zaujímavú alternatívu pre budúcnosť Rumunska“. Tento krok vyvolal pohoršenie nielen medzi maďarskými politikmi v Sedmohradsku, ale aj medzi opozičnými hlasmi v Budapešti.
Sporný spojenec
George Simion je známy ako jeden z najvýraznejších predstaviteľov ultranacionalistickej scény v Rumunsku. V roku 2019 sa zúčastnil incidentu vo Valea Uzului, kde došlo k útoku na maďarský vojenský cintorín – udalosť, ktorú Financial Times označil za pokus o vyvolanie etnického napätia. Strana AUR pod jeho vedením dlhodobo vystupuje proti autonómii Sikulov, požaduje zákaz etnických strán a odmieta používanie maďarčiny vo verejnom priestore.
Zahraniční pozorovatelia ako Euractiv upozorňujú, že rétorika AUR je čoraz viac postavená na ksenofóbii a diskriminácii. Napriek tomu sa Orbán rozhodol vyjadriť politickú podporu kandidátovi, ktorý podľa mnohých ohrozuje samotnú existenciu maďarskej identity v Rumunsku.
Reakcie: Odmietnutie aj protest
Predseda Demokratického zväzu Maďarov v Rumunsku (UDMR) Hunor Kelemen sa od Orbánovho kroku dištancoval: „Maďarská komunita v Rumunsku nepotrebuje takýchto spojencov,“ uviedol. Orbánov čin vníma ako akt, ktorý podkopáva dlhodobé úsilie o spolužitie a zachovanie kultúrnych práv menšiny.
Ostrú kritiku vyjadril aj nový opozičný líder Péter Magyar. V reakcii na Orbánovu podporu Simionovi spustil 300-kilometrový protestný pochod z Budapešti do Oradei, ktorého cieľom je poukázať na „zradu maďarskej menšiny“, informuje Reuters. „Orbán vymenil našu dôstojnosť za politickú kalkuláciu,“ vyhlásil Magyar počas pochodu.
Strategický omyl alebo úmyselná voľba?
Zatiaľ čo maďarská vláda oficiálne nevydala k téme rozsiahle stanovisko, podľa komentára The Guardian ide o súčasť širšej stratégie Orbána – posilňovať väzby s pravicovými silami naprieč Európou, bez ohľadu na ich postoj k maďarskej menšine.
Tento postoj však čoraz viac vyvoláva pochybnosti aj doma. Kritici upozorňujú, že premiér, ktorý roky prezentoval ochranu maďarských komunít v zahraničí ako svoju prioritu, teraz robí kompromisy, ktoré tieto komunity priamo ohrozujú.
Dôsledky pre menšinu
Podpora Georgea Simiona nie je len symbolickým gestom. Môže mať konkrétne dôsledky pre 1,2 milióna Maďarov žijúcich v Rumunsku, najmä v oblastiach ako Sikulská župa. Už dnes sa tam stretávajú s odporom voči dvojjazyčným tabuliam, školstvu v maďarčine či kultúrnym podujatiam. Ak sa nacionalistický diskurz AUR stane súčasťou štátnej politiky, tlak sa môže ešte zvýšiť.
V tejto situácii sa čoraz častejšie ozýva otázka: Kto dnes naozaj reprezentuje záujmy Maďarov v zahraničí? A prečo sa premiér Maďarska stavia na stranu tých, ktorí ich považujú za problém?
Zdroj: Romania Inform
Ich hlasy môžu na rok Orbanovi vo volbach... ...
Teraz ste vystihol podstatu vlády Orbána a... ...
...ako tak poznám Maďarov, tak určite nie...!... ...
Len či tomuto budú ti Rumunskí Maďari... ...
Nie je na tom nič prekvapujúceho aj na... ...
Celá debata | RSS tejto debaty