Orbánova sieť: ako sa z Maďarska stáva obchodné centrum autoritárnych režimov

Viktor Orbán sa za posledné roky transformoval z euroskeptika na faktor vnútorného ohrozenia Európskej únie. Jeho vláda v Budapešti už dávno nehrá len hru na národno-konzervatívne hodnoty – v skutočnosti vytvára komplexný systém politicko-obchodného klientelizmu, ktorý podkopáva spoločné záujmy EÚ a otvára dvere preplynutie špinavých peňazí z Ruska, Číny či Kaukazu do srdca Európy.

Moskva v pozadí: obchádzanie sankcií a diplomacia v rukavičkách

Po ruskej invázii na Ukrajinu sa Maďarsko pod Orbánovým vedením ukázalo ako jeden z najzraniteľnejších článkov sankčného režimu EÚ. Krajina odmietla zaviesť reformy v oblasti transparentnosti konečných vlastníkov, blokovala protikorupčné legislatívy a opakovane spomaľovala prijímanie európskych sankcií.

Investigatívne platformy ako OCCRP odhalili, že desiatky fiktívnych firiem registrovaných v Maďarsku zabezpečovali služby pre tzv. „tieňovú flotilu“ ruskej ropy. Medzi aktérmi sa objavili mená ako právnik Andrej Močalin, ktorý vystavoval falošné certifikáty lodiam prepravujúcim ruskú ropu, či bývalý príslušník FSB Artem Kuznecov, ktorý organizoval návštevy „tieňových diplomatov“ v Budapešti a vytváral bankové kanály pre obchádzanie sankcií.

Špeciálnu úlohu v tejto schéme zohrával Medzinárodný investičný bank (MIB) so sídlom v Budapešti, ktorý USA priamo označili za nástroj ruskej spravodajskej služby. Vďaka diplomatickému imunitnému štítu, ktorý mu Orbánova vláda poskytla, sa banke úspešne darilo vyhýbať kontrole. Až po tlaku spojencov z NATO a škandáloch, ktoré banka generovala, sa jej činnosť v roku 2024 oficiálne skončila.

„Zlaté víza“ a oficiálna skrinka na pranie peňazí

Maďarský program tzv. investičného pobytu, spustený v roku 2013, umožnil tisíckam občanov Ruska či iných krajín spriaznených s Kremľom legálne vstúpiť do Schengenu výmenou za nákup štátnych dlhopisov. Program sprostredkovali firmy registrované v daňových rajoch, pričom kontrola pôvodu peňazí bola často len formálna.

Hoci bol program oficiálne zastavený v roku 2017, v roku 2024 sa pod iným názvom a v menej „sivom“ formáte opäť obnovil. Paralelne s tým maďarské banky ako MKB Bank, Gránit Bank a aj veľký OTP Bank poskytovali služby osobám a firmám, ktoré čelili sankciám, často prostredníctvom spoločností registrovaných v Srbsku, Bosne či Turecku.

OTP Bank, najväčšia finančná inštitúcia krajiny, sa stala kľúčovým článkom tzv. „šedej zóny“. Podľa investigatívy Direkt36 banka nebola priamym pôvodcom podozrivých schém, no hrala úlohu infraštruktúrneho poskytovateľa – najmä pre subjekty z Ruska, Azerbajdžanu či stredoázijských krajín. Dôkazy o tom, že OTP Bank kryla podozrivé transakcie, síce nie sú verejne dokázané, no jej pasivita v oblasti hlásenia „politicky exponovaných osôb“ je zarážajúca.

Peking namiesto Bruselu

Okrem Moskvy sa Budapešť čoraz viac otvára aj vplyvu Číny. Podľa údajov CEIAS a Politico do Maďarska natieklo vyše 16 miliárd eur čínskych investícií – viac než do akejkoľvek inej krajiny regiónu. Čínske firmy ako Huawei, BYD či CATL profitujú z výhodných podmienok, pričom projekty sa realizujú často prostredníctvom netransparentných tendrov a s využitím štátnych úverov, ktoré prijíma Maďarsko.

Výstavba Fudanovej univerzity či gigafabriky CATL vyvolala vlnu protestov kvôli ekologickým rizikám aj zatajovaniu podmienok financovania. Kritici upozorňujú, že pod zámienkou „východného otvárania“ Orbánova vláda vytvára systém korupčne motivovaných investičných dohôd.

Budapešť ako bankový hub autoritárov

Od roku 2022 sa Budapešť stáva centrom pre finančné operácie autoritárnych režimov z Azerbajdžanu, SAE, Iránu či Saudskej Arábie. Transparentnosť procedúr pri udeľovaní maďarského občianstva či bankového styku je často veľmi slabá – ide o poskytovanie služieb podozrivým firmám či jednotlivcom, ktorí sú na sankčných zoznamoch alebo podozriví z korupcie.

Z dokumentov Európskeho parlamentu vyplýva, že prostredníctvom maďarských fondov investovala do nehnuteľností aj rodina azerbajdžanského prezidenta Alijeva. Overovanie pôvodu týchto investícií často prebiehalo mimo štandardov FATF či AMLD, čo z Budapešti robí rizikového hráča v rámci EÚ.

Rodinné impérium Orbánovcov

Maďarské investigatívne médiá pravidelne upozorňujú na prepojenie medzi zahraničnou politikou Orbánovej vlády a podnikateľskými záujmami jeho blízkych. Jeho syn Gáspár má väzby na firmy obchodujúce s Číňanmi, oligarcha Lőrinc Mészáros dostáva veľké štátne zákazky financované z Ázie. Jeho bohatstvo rastie úmerne s projektmi, ktoré vládna moc ovplyvňuje.

Zaujímavým príkladom je aj premiérov zať István Tiborcz, ktorý sa podľa portálu Direkt36 umiestňuje čoraz vyššie medzi najbohatšími Maďarmi – nedávno ho zaznamenali, ako jazdí na superšporte Ferrari za 600 000 eur v Marbelle. Rodina investuje do luxusných nehnuteľností vrátane legendárneho hotela Gellért či panstva Hatvanpuszta, pričom financovanie týchto akvizícií nie je vždy vysvetlené.

Čas konať

Maďarsko pod vedením Viktora Orbána sa už neobmedzuje len na slovnú konfrontáciu s Bruselom. Stalo sa aktívnym sprostredkovateľom autoritárnych záujmov v srdci Európy. Tým, že kombinuje členstvo v EÚ s domácou autokraciou, vytvára nový typ systému – legalizovanú kleptokraciu.

Brusel má ešte stále nástroje, ako tomu čeliť. Cielené sankcie na konkrétnych úradníkov, prísnejšie audity maďarských bánk a obmedzenie prístupu k eurofondom sú kľúčom k zastaveniu tejto stratégie. Ak EÚ nezasiahne, vyšle tým signál, že autoritárske režimy môžu v jej vnútri operovať bez následkov.

Orbánov model nie je nehoda. Je to vedomý politicko-obchodný projekt, ktorého cena môže byť pre európske spoločenstvo príliš vysoká.

Európa pod digitálnym útokom zvnútra: Maďarsko ukazuje, ako sa dá demokracia rozložiť legálne

11.06.2025

Keď Európska únia prijímala do svojich radov postkomunistické štáty, verila v silu demokratických inštitúcií, právneho štátu a spoločných hodnôt. Dnes však svedčíme niečomu opačnému – ako sa jeden z jej členov, Maďarsko, mení na moderný autoritársky režim, ktorý namiesto tankov používa softvér, algoritmy a dezinformácie. To, čo Budapešť v tichosti pripravuje [...]

Orbánov obchod s Putinom: Zakarpatia ako záloha za moc

22.05.2025

Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorého čoraz častejšie vnímajú európski lídri skôr ako problém než ako partnera, dlhodobo balansuje na hrane medzi členstvom v EÚ a NATO a jeho blízkosťou k Moskve. Kým v minulosti išlo najmä o verbálnu podporu, v posledných rokoch jeho vzťah s Kremľom nadobudol formu taktického spojenectva, ktoré môže mať priame dôsledky pre [...]

Orbán sa spája s rumunským radikálom Simionom. Maďarská menšina v Rumunsku sa cíti zradená

16.05.2025

Politika premiéra Viktora Orbána čelí v posledných dňoch ostrej kritike – a tentoraz nie od Bruselu, ale priamo z maďarskej menšiny v Rumunsku. Dôvodom je jeho prekvapujúce gesto podpory voči Georgeovi Simionovi, lídrovi rumunskej krajne pravicovej strany AUR, známej svojou anti-maďarskou rétorikou. Simion, ktorý v minulosti organizoval protesty proti maďarským pamiatkam a [...]

Sýria Izrael  Damask Suwajdá drúzovia beduíni

Beduínski bojovníci na juhu Sýrie obnovili ofenzívu proti Drúzom

17.07.2025 19:46, aktualizované: 20:40

Netanjahu opäť vyzval sýrsku vládu, aby stiahla svoje jednotky južne od Damasku.

Migaľ Kmec

Porušil Migaľ zákon? Vicepremiér Kmec skritizoval zrušenie digitálnej výzvy z plánu obnovy

17.07.2025 17:50

Úrad vicepremiéra Kmeca však rozhodnutie spochybňuje. Migaľov rezort podľa neho mohol porušiť zákon.

kolaz snm

Šimkovičovej rezort zrušil súťaž na obnovu SNM, architekti pracovali zbytočne. Záchrana rozpadajúcej sa budovy je v nedohľadne

17.07.2025 17:00

Štát stopol za zvláštnych okolností projekt, ktorý mal zachrániť budovu múzea.

danielpetruzalek1

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 8463x
Priemerná čítanosť článkov: 1058x

Autor blogu

Kategórie