Napriek tomu, že Peking opakovane deklaruje svoju „neutralitu“ vo vojne na Ukrajine, realita ukazuje niečo úplne iné. Čína nielenže neudržuje odstup, ale priamo prispieva k rozvoju ruského vojenského priemyslu. Tento trend sa potvrdil aj v júni 2025, keď delegácia čínskych expertov z Luzhou North Chemical Industries Co., Ltd. navštívila závod na výrobu strelného prachu v ruskom Permskom kraji.
Ide o podnik, ktorý je kľúčovým prvkom ruského vojenskopriemyselného komplexu, vyrábajúci prach pre armádu. Cieľ návštevy? Rozšírenie technologickej spolupráce v oblasti výroby guľového bezdymového prachu – základnej súčasti munície. To je jednoznačný dôkaz, že čínsko-ruská kooperácia má vojenský charakter, hoci oficiálne komuniké z Pekingu tvrdia opak.
Čínska delegácia pozostávala z piatich vysokokvalifikovaných inžinierov, medzi nimi odborníci ako Dai Jiushuang, špecialista na chemické materiály pre obranný priemysel, či Guo Xiaobing, ktorý sa prezentuje ako expert na kontrolu zbrojenia a nešírenie jadrových zbraní. Zaujímavý paradox: človek, ktorý roky prednášal o kontrole zbraní, dnes pomáha krajine, ktorá vedie agresívnu vojnu v Európe.
Za oficiálnymi frázami o „konsolidácii vedecko-technickej spolupráce“ a „spoločnej reakcii na nové výzvy“ sa skrýva jednoduchá realita: Moskva využíva čínsky vedecký a priemyselný potenciál na zvýšenie vlastných výrobných kapacít. Cieľ je jasný – navýšiť produkciu výbušnín a prachu, aby ruská armáda mohla pokračovať v agresii proti Ukrajine.
Čínska vláda pritom dôsledne popiera dodávky smrtiacej výzbroje či komponentov s dvojakým využitím. Avšak otvorené zdroje, správy západných spravodajských služieb aj OSINT komunita upozorňujú na opak. Už v roku 2023 sa objavili dôkazy o dodávkach nitrocelulózy – kľúčovej zložky pre výrobu prachu – z Číny do Ruska. Išlo o množstvo postačujúce na výrobu až 80 miliónov nábojov.
Prečo to Čína robí? Motivácie sú zjavné. Každý kilogram dodaného prachu znamená pre Moskvu predĺženie schopnosti viesť vojnu. Okrem toho si Peking týmto upevňuje geopolitický vplyv a prehlbuje „partnerstvo bez hraníc“, ktoré sa v skutočnosti mení na strategickú os Moskva–Peking.
Oficiálne vyhlásenia o neutralite preto znejú čoraz prázdnejšie. Ak Čína naozaj chce byť mediátorom mieru, prečo jej experti pomáhajú rozbiehať výrobu munície? Tieto fakty si vyžadujú jasnú reakciu medzinárodného spoločenstva. Nejde totiž len o otázku Ukrajiny – ide o dôveryhodnosť celého systému globálnej bezpečnosti.
Zdroj inšpirácie: Robert Lansing Institute
Alebo sebeckejšia? ...
Chlapci, ale ten spozabukakuk to nenapísal... ...
Tvrdí, že EÚ a USA niesu neutrálne, treba si... ...
Tvrdíte, že USA a EU sú účastníkmi konfliktu... ...
EU ani USA neutralne nie su a ani to nijak... ...
Celá debata | RSS tejto debaty